LED a jövő fényforrása!

Hasznos tanács: Mielőtt izzót vásárol, mindig ellenőrizze a foglalat méretét, hogy az a vastagabb E27, vagy a vékonyabb E14 típusú-e vagy Gu10-es bajonett záras foglalattal rendelkezik. (Ezt egyszerű szemrevételezéssel megállapíthatja.) Ennek megfelelően válassza ki az adott fényforrás csatlakozó típusát

Hasznos tanács: Izzók vásárlásakor törekedjünk minél kisebb teljesítmény mellett (minél kevesebb „Watt-szám”), minél nagyobb fényáramú („minél nagyobb Lumen-számú”) fényforrást választani, mert ez az arány az egyik legfontosabb minőségi mutató. Az alábbi táblázat – tájékoztató jelleggel – azt mutatja, hogy milyen fényáramú LED izzóval milyen kompakt fénycsővet és milyen hagyományos izzót tudunk kiváltani:

A Lumenekben mért fényáram tulajdonképpen azt mutatja, hogy a fényt az adott fényforrás milyen intenzitással sugározza szét a térbe, azaz a kisugárzott fény mennyiségét. (A pontos fizikai meghatározás szerint „1 lumen az a fényáram, amelyet az 1 kandela fényerősségű, minden irányban egyenletesen sugárzó, pontszerű fényforrás 1 szteradián térszögbe sugároz”. A lényeg, hogy minél nagyobb a fényárama egy fényforrásnak, annál intenzívebbnek, annál „fényesebbnek” érezzük annak fényét. Míg korábban, a hagyományos villanykörték esetében a teljesítményük – tehát az, hogy „hány wattos” az izzó – többé-kevésbé pontos összehasonlítási alapot jelentett arra vonatkozóan, hogy milyen „erős” a fénye, a korszerű kompakt fénycsövek és LED fényforrások esetében ez már nem így van. E modern világító eszközök legfontosabb mutatószáma az általuk kisugárzott fényáram, amit Lumenben adnak meg, míg a Wattokban megadott teljesítményük csak arra utal, hogy milyen elektromos teljesítményre van szükségük a működéshez. Például két – látszólag ugyanolyan – kompakt fénycső teljesítménye lehet egyformán 11 Watt. Az egyik azonban csak 250 Lumen, míg a másik akár 600 Lumen fényárammal jellemezhető. Az első esetében fakóbb, homályosabb „gyengébb” (kb. egy 25 wattos hagyományos villanykörte fényének megfelelő) világítást, míg a másiknál markáns, erős (kb. egy 60 wattos hagyományos izzóéval arányos) fényt érzünk. A jó minőségű, korszerű világító eszközök minőségét tehát az határozza meg, hogy adott teljesítmény („Watt”) mellett milyen intenzitással világítanak („Lumen”)